Cesty k webu: Web na míru

Cesty k webu: Web na míru

Jsme rádi, že se zajímáte o naše příspěvky. Rádi bychom Vás informovali o všech našich novinkách ještě svižňeji a pohodlněji. Aktuality Vám můžeme zasílat přímo na Váš e-mail, nebo nás můžete sledovat na sociálních sítích. Stačí se jen zaregostrovat ZDE. Jako registrovaný člen budete mít řadu výhod, například odměny za doporučení. 

Web na míru je individuálně řešená aplikace a zpravidla tomu odpovídá i cena. Podnikatelé si toto řešení webu vybírají poměrně často, protože „všechny starosti“ za ně většinou vyřeší developer (tvůrce webu). Zadavatel webu má v tomto případě také určitou míru jistoty, že nemusí přistupovat ke kompromisním řešením, a web bude vypadat podle jeho představ.

Výstavba webu na míru je velmi obsáhlé téma ale přesto jej můžeme rozdělit na tři významné skupiny. První tvoří korporátní webová řešení, zpravidla svázána s výrobními a jinými systémy. Tato řešení vyžadují individuální přístup a jsou také velmi drahá. Není ničím výjimečné, když se vývoj táhne kontinuálně a dílčí částky bez problémů převyšují půlmilionové hodnoty, tomuto tématu se proto nebudeme dále věnovat. Druhou skupinu tvoří střední graficky autonomní weby a e-shopy. U těchto řešení developer často využívá systémy třetích stran a tyto systémy pouze graficky optimalizuje. Poslední skupinu tvoří malé individuálně řešené weby s osekaným redakčním systémem, nebo bez něj.

Redakční systém potřebujete! Ať už uvažujete o jakékoliv variantě výstavby vlastního webu, je pro Vás nedocenitelné mít nad takovým webem kontrolu. Je velmi pravděpodobné, že právě prostřednictvím Vašeho webu budete generovat většinu svého zisku, a internet je živé médium. Pokud chcete jeho potenciálu využít, je pro Vás důležité obsah webu dynamicky přizpůsobovat. Je to přirozené a správné. Pokud byste si nechali vyrobit web bez administrace, tuto kontrolu ztrácíte. Váš web v tom případě není nástrojem pro podnikání, motorem, který můžete ovládat, ale pouhou grafickou slupkou, u které budete jen čekat, kdy zestárne. Pokud budete chtít v takovém případě něco měnit, jste zcela závislí na třetí straně, developerovi webu, kterému za každý zásah budete muset platit a stanete se tak nedobrovolně jeho rukojmím. Bez ohledu na kvality toho či onoho developera jste to nakonec ale vždy Vy sami, kdo nejlépe ví kdy, a co na webu změnit nebo upravit. Nenechte se této role zbavit.

Weby s redakčním systémem jsou často postaveny na systému třetích stran, a není ničím zvláštní, když i weby na míru využívají volně šiřitelných webových aplikací jako je např. WordPress nebo Drupal. Ať už developer k vývoji použije některý z volných webů, nebo placené či upravené řešení, ve výsledku máte k dispozici kompozit se specifickým vzhledem a funkcemi podle Vašich představ. Některé weby jsou kreativní a poutavé, jiné méně, ale jsou přesně podle Vás, nebo alespoň z velké části. Přesto toto řešení po našich dlouhodobých zkušenostech nepovažujeme za ideální. Vývoj webu na míru totiž představuje několik velkých úskalí.

Prvním problémem je cena. Web na míru nejde postavit za 5 tisíc a mnohdy ani za 20. Není to tím, že by vývojáři byli tak nepředstavitelně drazí, nebo že by Vás chtěl developer vzít na hůl. Je to zkrátka proto, že při vývoji webu vede k cíli obrovské množství cestiček, a mnoho z nich je slepých, a také proto, že nová a jedinečná řešení podmiňují nové a jedinečné postupy. Na spoustě laicky vyhlížejících banalitách může leckdy i zdatný a zkušený programátor strávit hodiny a hodiny času. Rozpočty pro weby na míru, které se vyvíjí v zahraničí velmi snadno atakují hranici 200 nebo i 300 tisíc korun. Podnikatelé z našich končin mají většinou rozpočet desetkrát nižší, přesto ale na českém webu není prací o nic méně. Na druhou stranu se to dá pochopit; zamyslete se sami, kolik z Vás může s klidným svědomím říct „na penězích mi nezáleží“. Při napnutém rozpočtu se pak zákonitě musí při vývoji hledat více kompromisních řešení a to má ve výsledku na konečné dílo vždy neblahý efekt.

Druhým problémem je originalita. Být originální totiž není dobré vždy a za všech okolností. Pokud byste vyráběli nástěnnou konzolu a k jejímu kotvení použili šrouby s vlastním originálním závitem, byli byste bezpochyby originální, ale není jisté, jestli by se pak Vaše konzola prodávala, když všichni okolo používají závit metrický.  Zákazník nepolíbený informačními technologiemi bez grafického cítění si může leckdy vysnít stránky, které nejen že půjdou těžce vyrobit, ale ve výsledku mu přinesou spíše víc starostí než užitku. Věříme, že v tomto ohledu je dobré se inspirovat u velkých hráčů, u firem, které tvoří stovky trendových aplikací a vůbec u těch, kteří jsou skutečně v hlavním proudu. A když mluvíme o hlavním proudu, je úplně nejlepší kouknout se za „velkou louži“. To, co tu mnohdy složitě vymýšlíte, mají totiž jinde většinou už dávno postavené. Mnoho developerů spílá proti „standardním šablonám“, když se ale pozorně podíváte na jejich reference, zjistíte, že z nich sami z velké části vycházejí. I my jsme dříve nechtěli jít v nalinkovaných cestách, ale nakonec jsme velmi rychle poznali, že inspirovat se je mnohem lepší než hledat vlastní pravdu ve snaze vyjít klientovi na 100% vstříc. Řešení, která vychází ze zkušeností statisíců uživatelů jsou snadnější, elegantnější, a ve výsledku je s nimi více spokojen i zákazník se „svou hlavou“.

100W je web, který je inspirován tím nejlepším z celého světa, a když se ponoříte do jeho redakčního systému, brzy poznáte, že v něm můžete vytvořit téměř vše, co jste si vysnily. Podívejte se do našeho obchodu, kde jsme pro Vás připravili několik atraktivních a plně nastavitelných webů, které si můžete zcela přizpůsobit a které můžete mít v provozu třeba hned zítra.

Zvolte si rovnou některý z webů:

Impres je web, který využívá všechny formy obsahu, které jsou v redakčním systému k dispozici. Je ideálním řešením pro ty,…

Cut

Přemýšlíte o produktovém webu? Cut je přesně takový. Při jeho výstavbě jsme měli na zřetelu všechny důležité prvky, které má…
Photo je web, určený uživatelům, kteří se zabývají obrázky v nejrůznější podobě. Použité titulní obrázky příspěvků a stránek mají v…
Při tvorbě webu Fresh jsme postupovali s důrazem na detail a jeho vzhled jsme naladili pro výrobce potravin a zemědělských…
Top